1aramesh - آیا صدای محسن چاوشی دستکاری می شود؟

و مشابه‌‌اش را در ایران تا امروز نشنیده‌ایم. به همین خاطر ممكن است وقتی كسی آن را می‌شنود شك كند و بگوید این صدا، صدای آدمیزاد نیست و حتماً دستكاری شده، اما واقعیت این است كه تمام آدم‌هایی كه با او كار كرده‌اند و یا حتی او را دیده‌اند، می‌دانند كه این صدا، صدای خود او است. البته ممكن است خیلی‌ها باشند كه خیلی حرف‌ها در مورد صدای چاوشی بزنند، اما من یكی كه خودم ایشان را دیده‌ام و با او كار مشترك هم داشته‌ام، مطمئنم كه این صدا، صدای خود او است.

آیا صدای محسن چاوشی دستکاری می شود؟

آیا صدای محسن چاوشی دستکاری می شود؟ 

محسن چاوشی خواننده خوب کشور ایران همیشه در معرض اتهام درباره دستکاری شدن صدایش بوده است. دلیل عمده این اتهام عدم برگزاری کنسرت های زنده است. محسن چاوشی بارها و بارها مورد اتهام تغییر صدایش قرار گرفته و این نه به خاطر جنس صدا، بلكه شاید بیشتر به این خاطر باشد كه تا به حال اجرای زنده نداشته.

 

او بارها و بارها به این نكته اشاره كرده كه به خاطر درون‌گرایی و روحیات شخصی‌‌اش نمی‌خواهد اجرای زنده داشته باشد. دلیلی كه اگرچه برای یك خواننده غیر منطقی به نظر می‌رسد، اما برای یك انسان كاملاً منطقی و پذیرفتنی است.تماشاگران امروز نوشت:اتهام حقیقی نبودن صدای محسن چاوشی مربوط به امروز و دیروز نیست و این شاید قدیمی‌ترین سوءظنی باشد كه همواره و در طول دوران خوانندگی‌‌اش متوجه او بوده.

 

محسن چاوشی در اولین مصاحبه مطبوعاتی‌‌اش در سال 86 به صراحت بیان می‌كند كه از هیچ افكتی در صدایش استفاده نمی‌كند و تنها كمی «دیلی» به صدایش می‌دهد. امری مرسوم كه تمام خواننده‌ها از آن در اجرای استودیویی و زنده‌شان بهره می‌برند.

 

البته بعد‌ها و با پیشرفت صنعت موسیقی و تخصصی‌تر شدن میكس و مسترینگ در موسیقی ایران، محسن چاوشی هم مثل خیلی از خوانندگان دیگر از این امكان برای بهتر شنیده شدن صدایش استفاده كرد. امری مرسوم كه تقریباً تمام خواننده‌های ایرانی و خارجی از آن نسبت به سبك‌، فرم و فضای موسیقی‌شان در كارشان استفاده می‌كنند،

 

اما انتقاد اخیر شهرام آذر (سندی) در برنامه استیج شبكه من و تو، شاید مضحك‌ترین و نخ‌نما‌ترین انتقادی باشد كه تا به حال به محسن چاوشی وارد شده است. درست مثل اینكه بگویید بازی اكبر عبدی در فیلم «آدم برفی» مزخرف است، آن هم به این خاطر كه اكبر عبدی زن نیست!

 

محسن چاوشی بارها و بارها مورد اتهام تغییر صدایش قرار گرفته و این نه به خاطر جنس صدا، بلكه شاید بیشتر به این خاطر باشد كه تا به حال اجرای زنده نداشته. او بارها و بارها به این نكته اشاره كرده كه به خاطر درون‌گرایی و روحیات شخصی‌‌اش نمی‌خواهد اجرای زنده داشته باشد. دلیلی كه اگرچه برای یك خواننده غیر منطقی به نظر می‌رسد، اما برای یك انسان كاملاً منطقی و پذیرفتنی است.

 

اما با تمام این حرف‌ها، محسن چاوشی از سال گذشته تا امروز دو ویدئو در حال خواندن از خودش در اینترنت منتشر كرده كه دیگر جای بحثی برای حقیقی نبودن صدایش باقی نمی‌گذارد. حالا دیگر همه می‌دانند كه صدای چاوشی صدایی است كه اگرچه خاص و غیر نرمال به نظر می‌رسد، اما هر آدم عادی با یك نگاه اجمالی (‌و نه حتی كارشناسانه) می‌تواند متوجه این نكته شود كه این صدا از حنجره یك آدمیزاد بلند می‌شود.

 

سیاوش رحمانی (‌خواننده، تنظیم‌كننده و ساند دیزاینر)

راه چاوشی راه درستی است

تمام خواننده‌های داخلی و خارجی صدایشان را دیزاین می‌كنند و خواننده‌ای نداریم كه وكالش را یكراست ایمپورت كند و كار را میكس و مستر كند. این امر كاملاً طبیعی است و كاملاً هم مرسوم است، به این خاطر كه ضبط استودیویی با اجرای لایو فرق می‌كند و باید صدا را در تمیز‌ترین و درست‌ترین حالت ممكن به گوش مخاطب برسانید.

 

محسن چاوشی هم مثل همه خواننده‌های دیگر، از این ابزار برای كارش بهره می‌برد و چیزی فراتر از بقیه خواننده‌ها استفاده نمی‌كند. فقط میزان و شدت این استفاده فرق می‌كند، مثلاً اگر خواننده‌ای از 10 درصد بهره ببرد، چاووشی 40 درصد از آن افكت در صدایش استفاده می‌كند و آن هم به این خاطر است كه سبك و فرم موسیقی‌‌اش استفاده از این افكت را می‌طلبد.

 

وكال یك خواننده می‌تواند نسبت به ژانر و فرم موزیك تعیین شود. صدای چاوشی مختصات ویژه‌ای دارد و چنین صدایی وقتی می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد كه آن را با جزئیات بیشتری بشنود. چاوشی صدایش را با استفاده از افكت تغییر نمی‌دهد و فقط كاری می‌كند كه جزئیات آن بیشتر شنیده شود. كاری كه چاوشی روی صدایش می‌كند خارج از عرف نیست و نشانه این هم نیست كه او توانایی خوانندگی ندارد.

 

هر سبكی در موسیقی یك جور خواندن را می‌طلبد. شما نمی‌توانید لئونارد كوهن را با مایكل جكسون مقایسه كنید. به نظرم كسی كه می‌تواند لحن و فرم را خوب دربیاورد، در اجرای زنده هم همین حساسیت را خواهد داشت. خیلی از خواننده‌های ما لحن و لهجه‌شان ایراد دارد، یعنی نمی‌توانند با لحن و حس كلام بازی كنند

 

و آن را به شكل درست به مخاطب تحویل دهند، اما بدون شك خواننده‌ای مثل محسن چاوشی از این قاعده مستثنی است. اینكه آیا چاوشی بتواند همین كیفیت را در اجرای زنده‌‌اش حفظ كند چیزی است كه مشخصاً تنها به توانایی او بر نمی‌گردد و خیلی عوامل دیگر هم دخیل هستند.

 

متأسفانه در ایران مشكل صدابرداری در كنسرت‌ها داریم. اینكه از خواننده‌ای در ایران توقع داشته باشیم كه همان كیفیتی كه در آلبوم‌اش دارد را در اجرای زنده داشته باشد، توقع بالایی است، چراكه در شرایط كنونی فقدان صدابردار و سالن خوب كاملاً احساس می‌شود. در همه جای دنیا هم همین مشكل وجود دارد، حتی با وجود امكانات و دانشی كه در موسیقی غرب وجود دارد، باز هم توقع زیادی است

 

كه بگوییم خواننده دقیقاً باید همان صدایی را داشته باشد كه در آلبوم‌هایش از او شنیده‌ایم. حتی اگر بتوان صدای خواننده را 90 درصد هم به اجرای استودیویی‌‌اش نزدیك كرد، باز هم نمی‌توان گفت این همان صدایی است كه در ضبط استودیویی از او شنیده‌ایم. دیدگاه بدی كه برخی منتقدین به این ماجرا دارند به خاطر فقدان یكسری سبك‌ها در موسیقی ما است.

 

كسانی كه نقد‌های این‌چنینی به صدای چاوشی دارند حتماً باید موفق‌تر از او باشند تا نقدشان بر او وارد باشد. محسن چاوشی از این رویكرد در موسیقی‌‌اش نتیجه خوبی گرفته و در عمل ثابت كرده كه راهش راه درستی بوده.

 

كوشان حداد (‌تنظیم‌كننده)

با انتشار ویدئوی چاوشی، دیگر جای بحث باقی نماند.

 

اینكه می‌گویند فلانی برای بهتر كردن صدایش، از دستگاه و ماشین و تراكتور و… استفاده كرده دیگر حالت مسخره‌ای پیدا كرده و وقتی آدم چنین حرف‌هایی می‌شنود نه ناراحت می‌شود و نه حتی خنده‌‌اش می‌گیرد. من افرادی كه این حرف‌ها را می‌زنند تا حدودی درك می‌كنم؛ به این خاطر كه صدای آقای چاوشی صدای خاصی است

 

و مشابه‌‌اش را در ایران تا امروز نشنیده‌ایم. به همین خاطر ممكن است وقتی كسی آن را می‌شنود شك كند و بگوید این صدا، صدای آدمیزاد نیست و حتماً دستكاری شده، اما واقعیت این است كه تمام آدم‌هایی كه با او كار كرده‌اند و یا حتی او را دیده‌اند، می‌دانند كه این صدا، صدای خود او است. البته ممكن است خیلی‌ها باشند كه خیلی حرف‌ها در مورد صدای چاوشی بزنند، اما من یكی كه خودم ایشان را دیده‌ام و با او كار مشترك هم داشته‌ام، مطمئنم كه این صدا، صدای خود او است.

 

مسلماً با ویدئو‌هایی كه از خودش در اینترنت هم گذاشته است، دیگر جای بحثی باقی نمی‌ماند و به همه ثابت شده كه صدای او كاملاً حقیقی است. بهتر از این دیگر چه سندی می‌توان داشت برای اثبات اینكه او از صدای خودش استفاده می‌كند. تنها دلیلی هم كه این حرف‌ها را در مورد صدای چاوشی می‌زنند این است كه او را تا به حال در اجرای زنده ندیده‌اند و این ممكن است شائبه‌هایی را برای افرادی كه در پس‌زمینه ذهن‌شان یك توهم توطئه همیشگی وجود دارد، بر انگیزد.

 

 

منبع مطلب :

http://www.parsnaz.ir/


تاریخ : دوشنبه 2 اسفند 1395 | 08:32 ب.ظ | نویسنده : mohammad saghali | نظرات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic